Koncoročný prieskum medzi Slovákmi a Čechmi

Ako má vyzerať dokonalý obal na notebook podľa Čecha a Slováka? Vo WAKIVAKY sme urobili prieskum medzi slovenskými a českými spotrebiteľmi.

Už tradične sa so značkou WAKIVAKY zúčastňujeme predajných trhov s tematikou zameranou na dizajn a lokálnu tvorbu. Tento rok sme v predvianočnom období okrem bratislavského Urban Marketu navštívili aj pražský Dyzajn Market. Návštevníci si mohli vybrať z pestrej ponuky našich upcyklovaných produktov - ruksakov, tašiek, ľadviniek a obalov na notebooky, či tablety. Nezostali sme však len pri predaji a prezentácií projektu SELITEX. Účasť na trhoch sme zároveň využili ako príležitosť na získavanie užívateľských preferencií našich produktov. Špeciálne sme sa zamerali na novinku v našom sortimente - obal na notebook FAINCASE. Výsledkom skúmania je uplatňovanie zlepšovacích návrhov v rámci vývoja a výroby produktov.


Ako by mal vyzerať ideálny obal na notebook podľa slovenských a českých spotrebiteľov?


Obal na notebook používajú 2/3 z opýtaných respondentov v oboch krajinách. Rozdiel je však v spôsobe jeho užívania. Kým český spotrebiteľ si svoj notebook spolu s obalom väčšinou vloží do ruksaku alebo inej tašky, ten slovenský ho nosí jednoducho v ruke. Od toho sa čiastočne odvíjajú aj preferencie na vzhľad a funkčnosť obalu. Podľa Slovákov je dôležité, aby na obale nechýbala rukoväť, alebo pútko na ruku. Až potom ich zaujíma, či obsahuje aj vrecká, prípadne iné doplnky a funkcionality. Naopak, až 74% opýtaných Čechov vyhľadáva v prvom rade obal, ktorý disponuje aj vreckom na nabíjačku, prípadne vreckom na zápisník, či blok, pero, alebo mobil. Len necelých 10% by ocenilo aj pútko, za ktoré si obal chytia do ruky.


Na čom sa však oba štáty zhodli je farebnosť tohto doplnku. Väčšina z opýtaných uprednostňuje čiernu, alebo zemité farby. No a čo zips? „Zamysleli ste sa niekedy nad tým, do ktorej strany otvárate zips na obale notebooku?" Výsledok Vás možno prekvapí, no takmer 100% zo všetkých opýtaných respondentov po krátkom zamyslení odpovedalo, že zips otvárajú sprava doľava.


V prípade ďalších zaujímavostí z pohľadu českých a slovenských spotrebiteľských preferencií nás neváhajte kontaktovať na: dominika@wakivaky.eu