Ako riešiť problém s nadbytočným textilným odpadom a vytvárať hodnotu?

Čo sa stane s textilným odpadom, ktorý tvoria slovenské firmy?

Slováci si ročne „prilepšia“ približne 67 000 tonami nového textilu, pričom až 1/3 končí na skládke. Na výrobu jedného trička sa pritom spotrebuje takmer 3 tisíc litrov vody a spotreba textilného oblečenia vyprodukuje až 1,5 tony oxidu uhličitého. Hľadanie spôsobov, ako využiť tento vyradený textil však stále narastá. Príkladom toho je aj Slovenský výrobca WAKIVAKY, ktorý svojou činnosťou taktiež pomáha odľahčovať zaťaženie na životné prostredie.


Špecializáciou našej firmy WAKIVAKY je upcyklácia vyradeného textilného a koženého materiálu, prevažne z automobilového priemyslu. Výsledkom je upcyklovaný, dizajnový produkt, ktorého kúpou sa znižuje celá rada negatívnych efektov súvisiacich s textilnou výrobou. Jedinečný dizajn si sami navrhujeme a testujeme. Následne pretvárame vyradený materiál na originálne a praktické produkty, ako sú tašky, ruksaky, ľadvinky, či sedacie vaky.


Tento proces však vôbec nie je jednoduchý. Ako to celé prebieha?

  1. Zber materiálu,
  2. Triedenie materiálu,
  3. Vlastný dizajn a navrhovanie produktov,
  4. Vlastná výroba produktov.

Vďaka podpore Nórskych grantov dokážeme od roku 2021 “zachrániť” ešte väčšie množstvo vyradených materiálov a vyrobiť z nich originálne, upcyklované produkty.

Koľko originálnych upcyklovaných produktov sa dá vyrobiť z 1 tony nepotrebného materiálu?

Z jednej tony vyradeného materiálu, ktorý odoberieme od automobilovej spoločnosti, dokážeme ušiť napríklad 1 350 kusov obalov na notebook. Pri návrhu strihov ako aj samotnej výrobe produktov rešpektujeme princípy ZERO WASTE čo znamená, že nám ide o minimalizovanie odpadu, ktorý pri výrobe vzniká. Aj napriek tomu nám z procesu výroby obalov zostáva približne 9 % odpadu. Presnejšie – z jednej tony materiálu upcykláciou vyrobíme 1 350 kusov produktov a ostane nám 93 kg textilného odpadu. Čo s ním?

Našli sme riešenie, ako využiť každú nitku textilu udržateľne a s minimálnou stopou CO2e. Textilné odrezky, ktoré nám zostávajú z výroby produktov zbierame a ďalej recyklujeme - textilnú drť používame ako výplň do sedacích vakov HACHAI. Takýmto spôsobom dokážeme spotrebovať takmer všetok materiál. Z 91% nepotrebného materiálu, ktorý spracujeme formou upcyklácie, vyrobíme nové produkty a zvyšných 9% zrecyklujeme a využívame pri ďalších výrobných procesoch.

Vieme, že momentálne nevyriešime celoslovenský problém s textilným odpadom. Vytvárame však nový prístup, ktorý podporuje cirkulárnu ekonomiku a prináša celý rad benefitov nielen pre životné prostredie, ale aj pre spoločnosť a pre firmy.